مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

پارکینسون در جوانان

پارکینسون جوانی چیست؟

پارکینسون یکی از بیماری­های سیستم اعصاب مرکزی است که موجب اختلال در فعالیت­های حرکتی بیمار می­شود. این بیماری عموما در افراد با سن بیشتر از 50 سال دیده می­شود ولی در مواردی اندک، پارکینسون زیر 50 سال بروز می­کند که به آن پارکینسون جوانی یا Young Onset Parkinson’s Disease (YOPD) می­گویند. شیوع پارکینسون جوانی کمتر از پارکینسون در سالمندان است و با توجه به سن کمتر بیماران در هنگام ابتلا، رویکرد درمانی نیز تا حدودی متفاوت است. در آمریکا حدود %10 موارد ابتلا به پارکینسون زیر 50 سال بروز می­کند. علائم و عوارض پارکینسون در جوانان مشابه سالمندان است ولی به دلیل سن پایین بیمار در زمان ابتلا، مشکلات خانوادگی، شغلی و مالی که بیمار با آن­ها مواجه می­شود پیچیده­تر و عمیق­تر از سالمندان مبتلا به پارکینسون است. اکثر این بیماران به دلیل شرایط شغلی وقت کمتری برای رسیدگی به وضعیت سلامت خود اختصاص می­دهند و معمولا آینده شغلی خود را بسیار مبهم و نگران­کننده می­بینند. اگر این افراد قصد فرزنددار شدن داشته باشند معمولا این سوال­ها به ذهنشان می­رسد که آیا بیماری ارثی است و با چه احتمالی فرزندان آنها در آینده به این بیماری مبتلا خواهند شد.

علائم و نشانه­ ها

همانطور که اشاره شد علائم و نشانه­های پارکینسون در جوانان مشابه سالمندان است و شامل علائم حرکتی مثل لرزش اندام­ها، سفتی و خشکی عضلات، کندی حرکت و اختلال در راه رفتن و حفظ تعادل می­شوند. علائم غیر حرکتی در این بیماران عمدتا افسردگی­، اختلالات خواب، اختلال حافظه و تفکر، عوارض گوارشی و اختلال در دفع ادرار هستند.

شاخصه ­های پارکینسون جوانی

بیماران مبتلا به پارکینسون جوانی عموما دارای پیشینه خانوادگی مثبت در ابتلا به پارکینسون هستند به این معنی که در اعضاء خانواده درجه یک یا بستگان نزدیک آن­ها سابقه ابتلا به این بیماری دیده می­شود. معمولا افراد مبتلا به پارکینسون جوانی طول عمر بیشتری نسبت به سالمندان مبتلا به پارکینسون دارند و سیر پیشرفت بیماری در آن­ها کندتر است. در مقابل ممکن است بعضی از علائم بیماری و عوارض داروها در این بیماران بیشتر دیده شود.

علل ابتلا به پارکینسون جوانی

هرچقدر سن ابتلا به پارکینسون کمتر باشد، احتمال دخیل بودن وراثت و عوامل ژنتیک بیشتر می­شود و ممکن است بیمار نیاز به آزمایش­ و مشاوره ژنتیک داشته باشد. توانایی­های مغز زیر50 سال بیشتر از سنین میانسالی است بنابراین واکنش مغز به بیماری پارکینسون و درمان آن نیز متفاوت است. در اکثر بیماران مجموعه­ای از عوامل محیطی و وراثتی در ابتلا به پارکینسون نقش دارند اما در بیماران با سن کمتر از 50 سال وراثت عامل مهم­تری است.

دانشمندان ژن­هایی را شناسایی کرده­اند که در افزایش احتمال ابتلا به پارکینسون زیر سن 50 سال (پارکینسون جوانی) نقش دارند. افراد مبتلا به این بیماری که سابقه خانوادگی مثبت در ابتلا به پارکینسون دارند به احتمال زیاد ژن­های معیوب دخیل در بیماری را به ارث برده­اند. در حال حاضر آزمایش­های ژنتیک برای بررسی این ژن­ها بیشتر جنبه تحقیقاتی دارند. امید است در آینده­ای نه چندان دور این آزمایش­ها به صورت گسترده در اختیار عموم قرار بگیرند. ممکن است درمان بیماری پارکینسون در جوانان بر اساس خصوصیات و علائم هر بیمار متفاوت باشد و حتما باید زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام ­شود. استفاده از داروها و جراحی دو راهکار اصلی درمان پارکینسون در جوانان هستند.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان