مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

پارکینسون چیست ؟

پارکینسون چیست؟

نخستین بار یک دانشمند بریتانیایی به نام جیمز پارکینسون در اوایل قرن نوزده میلادی این بیماری را به صورت علمی معرفی کرد. پارکینسون یک بیماری عصبی است که عمدتا در میانسالی و کهنسالی ایجاد می­شود و فعالیت­های حرکتی بیمار را مختل می­کند. اختلالات حرکتی در این بیماری پیشرونده هستند و به مرور وخیم­تر می­شوند. شروع علائم معمولا با لرزش خفیف در یکی از اندام­ها مثل دست آغاز و به تدریج شدیدتر می­شود و در مراحل پیشرفته به سایر اندام­ها نیز گسترش پیدا می­کند. لرزش یکی از نشانه­های شایع و اصلی در پارکینسون است، علائم دیگری مثل سفت شدن اندام­ها و کند شدن حرکات نیز به مرور ایجاد می­شوند. در مراحل پیشرفته بیماری پارکینسون تغییرات در حالت چهره بیمار و اختلال تکلم نیز دیده می­شود.

درمان­های موجود زیر نظر پزشک متخصص علائم پارکینسون را بهبود می­بخشند و کیفیت زندگی بیمار را بالا می­برند. ایجاد لرزش در اندام­ها الزاما نشان دهنده ابتلا به پارکینسون نیست. در صورت بروز هرگونه لرزش، حتی لرزش خفیف در یک اندام­ و یا بروز هر کدام از علائم ذکر شده بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود تا علت آن مشخص شود.

تشخیص پارکینسون

در حال حاضر هیچ آزمایش اختصاصی برای تشخیص پارکینسون وجود ندارد. متخصصین مغز و اعصاب بر اساس سابقه پزشکی بیمار و علائم بالینی، این بیماری را تشخیص می­دهند. گاهی تشخیص پارکینسون زمان­بر است و پس از چند جلسه معاینه و بررسی بیماری تشخیص داده می­شود. در بعضی موارد استفاده از MRI و یا اسکن­­های مختلف مغز می­تواند در تشخیص این بیماری راهگشا باشد. بعضی مواقع پزشک معالج با انجام آزمایش خون برای بیمار، احتمال ابتلا به سایر بیماری­ها را ارزیابی می­کند تا در نهایت به تشخیص پارکینسون کمک کند. تا به حال درمان قطعی برای پارکینسون معرفی نشده است ولی با استفاده از داروها و در مواردی جراحی می­توان پیشرفت بیماری را کند کرد و به دنبال آن عوارض بیماری را بهبود بخشید. انجام تمرینات ورزشی هوازی، تعادلی و کششی زیر نظر متخصص نیز می­تواند به بهبود مشکلات حرکتی بیمار کمک کند.

نقش عوامل محیطی و وراثت در پارکینسون

برخی عوامل محیطی مثل تماس طولانی مدت با بعضی سموم آفت­کش و علف­کش می­توانند احتمال ابتلا به پارکینسون را افزایش دهند. عوامل ژنتیکی (وراثت) نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارند. مشخص شده بعضی ژن­ها می­توانند احتمال ابتلا به پارکینسون در افراد را افزایش دهند؛ البته نحوه عملکرد و مقدار تاثیر عوامل محیطی و وراثتی در ابتلا به پارکینسون هنوز به طور کامل مشخص نشده است. پارکینسون در آقایان بیشتر از خانم­ها دیده می­شود و با افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می­شود.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان