مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

تفاوت های هانتینگتون با پارکینسون

هانتینگتون چیست؟

بیماری هانتینگتون یک بیماری عصبی ژنتیکی است یعنی از پدر و مادر به فرزند به ارث می رسد. به طور کلی بر اساس مطالعات مختلف و منطقه جغرافیایی تخمین زده می شود در جهان بین 2 تا 10 نفر در هر صد هزار نفر مبتلا به بیماری هانتینگتون می شوند. این بیماری باعث آسیب پیش رونده و مرگ سلول های عصبی مغز می شود. به سلول های عصبی مغز نورون گفته می شود. مرگ نورون ها به تدریج گسترش می یابد و توانایی های حسی، حرکتی، ادراک و رفتار بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و مختل می کند؛ به طوری که به مرور زمان توانایی غذا خوردن، صحبت کردن، راه رفتن و همچنین سایر توانایی ها از بین می روند و بیمار بدون کمک گرفتن از اطرافیان و مراقبت های دائم پزشکی قادر به ادامه زندگی نخواهد بود. بیماری هانتینگتون مثال خوبی از یک بیماری ژنتیکی (وراثتی) است. اگر پدر یا مادر مبتلا به هانتینگتون باشد به احتمال 50 درصد فرزند آن ها ژن معیوب را به ارث می برد و در آینده به این بیماری مبتلا خواهد شد.

تفاوت های بیماری هانتینگتون با پارکینسون

علائم بیماری هانتینگتون در هر زمانی از دوره زندگی فرد ممکن است بروز کند و معمولا در دهه سی تا چهل حیات فرد علائم ظاهر می شوند؛ در حالی که بیماری پارکینسون معمولا در میانسالی ایجاد می شود. همانطور که گفته شد بیمار مبتلا به هانتینگتون طیف وسیعی از اختلالات حسی، حرکتی، ادراکی و رفتاری را نشان می دهد در حالی که در بیماری پارکینسون عمدتا اختلالات حرکتی مشکل اصلی بیمار است. علاوه بر این، الگوی بروز اختلالات حرکتی در بیماری پارکینسون و هانتینگتون کاملا با هم متفاوت است و بر اساس علائم بالینی و سابقه خانوادگی این دو بیماری از یکدیگر قابل تشخیص هستند. هانتینگتون یک اختلال عصبی وراثتی است به این معنی که فرد مبتلا ژن معیوب عامل بیماری را از یکی از والدین به ارث برده است یعنی پدر یا مادر فرد نیز حتما به هانتینگتون مبتلا بوده اند در حالی که در بیماری پارکینسون پدر یا مادر بیمار الزاما به پارکینسون مبتلا نبوده اند. علائم بیماری هانتینگتون در بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد در حالی که در بیماران مبتلا به پارکینسون معمولا الگوی نسبتا یکسانی در بروز و پیشرفت بالینی علائم بیماری مشاهده می شود.

بیماری هانتینگتون درمان قطعی ندارد ولی با استفاده از داروها می توان عوارض بیماری را بهبود بخشید و کیفیت زندگی بیمار را تا حدی بالا برد.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان