مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

مشکلات شناختی و رفتاری در بیماران مبتلا به صرع

بیماری صرع و روش­های درمان آن بر عملکردهای مختلف مغز مثل فعالیت­های شناختی، تفکر و رفتار تاثیر گذار است. زمانی که حمله تشنج رخ می­دهد فرآیند تفکر در بیمار مختل می­شود. اگر حملات تشنج مرتب تکرار شوند این تاثیرات منفی بر عملکردهای مختلف مغز از جمله تفکر منطقی، استدلال، حافظه، شناخت و تکلم ماندگار خواهد شد، علاوه بر این در ارتباط فرد مبتلا به صرع با سایرین و خصوصیات رفتاری او نیز اثرات منفی بر جای خواهد گذاشت. در نهایت این احتمال وجود دارد که تشنج­های کنترل نشده، موجب تغییرات شخصیتی در بیمار شود، البته این تغییرات در رفتار و شخصیت الزاما برای تمام بیماران مبتلا به صرع ایجاد نمی­شود.

تاثیر صرع بر رفتار

صرع نه تنها بر نحوه تعامل بیمار با جامعه­ای که در آن زندگی می­کند تاثیر می­گذارد بلکه بر رفتار اطرافیان با فرد مبتلا نیز تاثیر گذار است. تعداد زیادی از مردم درک و شناخت صحیحی از بیماری صرع ندارند بنابراین نمی­توانند با بیماری که دچار حمله تشنج شده است برخورد مناسبی داشته باشند. بسیاری از این بیماران به دلیل مشکلات ذکر شده ناچار به استعفا از کار و یا تغییر شغل  می­شوند. افزایش آگاهی عمومی نسبت به تغییرات رفتاری بیماران مبتلا به صرع گامی مهم در جهت کنترل بهتر بیماری و ارتباط موثر این بیماران با سایر افراد جامعه و محیط پیرامون است.

علل تغییر رفتار در بیماران مبتلا به صرع

تمام مبتلایان به صرع تغییرات رفتاری و شناختی نشان نمی­دهند، اما تصویری که فرد از خودش و بیماری صرع در ذهن ایجاد کرده است، بر تغییرات رفتاری و شناختی او تاثیر گذار است. بیماری صرع و حملات تشنج که به دنبال آن ایجاد می­شود باعث ایجاد ترس و اضطراب در بیمار برای حضور در جمع دوستان و همسالان، مدرسه، دانشگاه و محیط کار می­شود و در نتیجه فعالیت­های اجتماعی بیمار کاهش پیدا می­کند. بعضی از داروهایی که برای درمان صرع تجویز می­شوند ممکن است باعث بروز مشکلات شناختی، خواب­آلودگی و تغییر روحیات و خلق شوند و در مجموع بر رفتار بیمار تاثیر منفی بگذارند. اگر فرد مبتلا و اطرافیان او درک صحیحی از این تغییرات رفتاری داشته باشند با اقدامات صحیح و به موقع، کیفیت زندگی فرد مبتلا به صرع و تعاملات او با دنیای پیرامون بهبود خواهد یافت.

راهکارهای درمان تغییرات رفتاری در بیماران مبتلا به صرع

استفاده از دارو یکی از راه­های معمول برای برطرف کردن مشکلات رفتاری مبتلایان به صرع است. شرایط و خصوصیات بیمار مثل سن، نوع بیماری صرع، بیماری­های دیگر زمینه­ای (مشکلات قلبی و عروقی، میگرن و …)، سایر داروهایی که بیمار مصرف می­کند و عوارض جانبی که این داروها ایجاد می­کنند در پاسخ به درمان تاثیر گذار هستند. بهتر است به این نکته مهم توجه شود که مراجعه منظم به پزشک معالج و درمان به موقع حملات تشنج در کاهش بروز تغییرات رفتاری بیماران تاثیر به سزایی دارد. به بیان دیگر پیشگیری یکی از بهترین راه­های درمان مشکلات شناختی و رفتاری در بیماران مبتلا به صرع است.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن