مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

صرع و ازدواج

شروع زندگی مشترک یکی از مهمترین وقایع زندگی است و به خودی خود در بهترین شرایط نیز می­تواند با استرس و چالش­هایی همراه باشد. بدیهی است برای افراد مبتلا به اختلال صرع علاوه بر نگرانی­های طبیعی دوران ازدواج، پذیرش بیماری آن­ها از سوی شریک زندگی آینده چالشی مضاعف خواهد بود.

چگونه با شریک زندگی آینده در مورد بیماری خود صحبت کنیم؟

اولین و مهمترین سوالی که به ذهن می­رسد این است که چه زمانی برای اطلاع به همسر آینده در مورد ابتلا به صرع و شرایط ویژه این بیماری مناسب است. کارشناسان معتقدند زمانی که دو نفر تصمیم جدی برای ازدواج دارند و با خصوصیات شخصیتی، روحیات و تمایلات فردی یکدیگر آشنا می­شوند، زمان مناسب برای مطرح کردن موضوع است. جهت آسان شدن شرایط و کم شدن استرس در شروع صحبت، می­توان این سوال را مطرح کرد که آیا طرف مقابل در مورد صرع اطلاعاتی دارد و یا افرادی را می­شناسد که به این بیماری مبتلا باشند. در گام بعدی با در نظر گرفتن پاسخ­ها و واکنش­ها به این سوالات می­توان موضوع را درمیان گذاشت.

باید به این نکته توجه نمود که در صحبت­های قبل از ازدواج مطرح کردن موضوع نباید خیلی زود یا خیلی دیر انجام شود. برای مثال نه در روزهای اول آشنایی صحبت در این مورد صحیح است و نه دیر مطرح کردن آن زمانی که طرف مقابل تصمیم مثبت برای ازدواج را اعلام کرده است زمان مناسبی است. توصیه می­شود اطلاع رسانی از طریق صحبت کردن رودررو انجام شود و به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی نباشد.

مواجهه با نگرانی­ها و آمادگی پذیرش جواب منفی

افرادی که هیچ اطلاعی از بیماری صرع ندارند، احتمالا با شنیدن موضوع در ابتدا دچار ترس و نگرانی بیش از حد خواهند شد و واکنش منفی نشان خواهند داد که واکنشی طبیعی است ولی با گذر زمان و کسب اطلاعات صحیح در مورد صرع و چگونگی مدیریت این اختلال عصبی  ممکن است به مرور تغییر نظر دهند.

بهتر است این واقعیت را پذیرفت که طرف مقابل حق انتخاب دارد و امکان دارد پاسخ منفی بدهد. در نظر داشته باشیم که نه تنها ابتلا به صرع بلکه بسیاری از خصوصیات فرهنگی، اخلاقی و ظاهری افراد نیز می­توانند پاسخ منفی در ازدواج به دنبال داشته باشند. از سوی دیگر گاهی ترس از شنیدن پاسخ منفی باعث کاهش شجاعت و جسارت فرد مبتلا به صرع برای صحبت کردن در مورد بیماری خود می­شود که همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد، در حالی که امکان دارد طرف مقابل این موضوع را بپذیرد و به ازدواج پاسخ مثبت بدهد.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن