نقش کلاژن در تقویت پوست

1 Minutes to study

نقش کلاژن در پوست چیست
پوست، مو، ناخن یکشنبه - 10 اکتبر 2021

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئینی است که به‌صورت رشته‌ای در همه انواع بافت هم‌بند (پیوندی) به میزان متفاوت وجود دارد. این پروتئین به طور طبیعی در سلول‌های استئوبلاست استخوان، کندروبلاست غضروف در دندان، سلول‌های ماهیچه صاف و سلول‌های اپیتلیال ساخته و سنتز می‌شود. ولی نوع اسیدهای آمینه به کار رفته در سنتز کلاژن در سلول‌های مختلف اندکی با هم تفاوت دارد. 

یکی از مهم‌ترین اجزای بدن که برای شادابی به این پروتئین نیاز دارد پوست است. گروه ابیان شما را به خواندن این مطلب، که درباره اهمیت و نقش کلاژن در تقویت پوست است دعوت می‌کند.

تاثیر کلاژن بر پوست
کلاژن چیست

نقش کلاژن در تقویت پوست

کلاژن مسئول بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی در بدن است و در بافت‌های پوست و ماهیچه مهم‌ترین نقش را دارد.

یکی از عملکردهای مهم این پروتئین حفظ حالت الاستیسیته پوست است. اگر میزان سنتز این پروتئین در پوست کم شود سخت‌تر به حالت اولیه برمی‌گردد و چروک‌ها کم‌کم تشکیل می‌شوند. بنابراین بسیاری از مردم در سراسر دنیا از مواد غذایی مفید یا مکمل‌های حاوی این پروتئین برای جلوگیری از چین‌و‌چروک استفاده می‌کنند.

کلاژن علاوه‌بر مکمل‌های متنوعی، که در داروخانه‌ها، موجود است در مواد غذایی مانند استخوان قلم گوسفند یا گاو هم وجود دارد.

یکی دیگر از راه‌های داشتن پوست باطراوت استفاده از ویتامین‌های گروه ب است.

دلیل اهمیت مصرف کلاژن

بنابر تحقیق‌های انجام شده مهم‌ترین دلیل مصرف کلاژن به شرح زیر است:

۱- سلامت پوست

کلاژن باعث افزایش الاستیسیته، انعطاف پذیری و همچنین آبرسانی پوست می‌شود. با افزایش سن سنتز این بافت پروتئینی در بدن کمتر می‌شود و با شروع خشکی و شکستگی‌های پوست در نهایت باعث چین‌و چروک‌می‌شود که این مشکل با تامین پروتئین مورد نیاز بدن حل می‌شود.

خانم‌هایی که روزانه ۵-۵/۲ گرم از این پروتئین را به هشت هفته مصرف کرده‌اند پوست‌هایی با خشکی کمتر، انعطاف پذیری و نرم‌تری نسبت به خانم‌هایی که مصرف نکرده‌اند دارند.

مصرف این پروتئین، علاوه بر تامین میزان مورد نیاز آن، باعث تحریک پروتئین‌های موجود در بدن برای ساخت الاستین و فیبریلین بیشتر می‌شوند.

طبق گزارش‌های انجام شده افرادی که مکمل کلاژن مصرف کرده‌اند کمتر دچار آکنه و شرایط نامناسب پوستی شده‌اند ولی از نظر علمی هیچ تحقیقی این موضوع را ثابت نکرده است.

بیشتر بخوانید: نقش زینک در سلامت پوست و مو

نقش کلاژن در تقویت پوست
نقش کلاژن در تقویت پوست

۲- بهبود درد مفاصل

۳- جلوگیری از ریزش استخوان ها

۴- افزایش حجم ماهیچه ها

۵- بهبود عملکرد قلب

۶- بهبود سلامت مو و ناخن

کلام آخر

بنابراین کلاژن ماده‌ای پروتئینی است که باعث استحکام سطح فوقانی پوست یا اپیدرم شده و از شل شدن پوست جلوگیری می‌کند. یکی از دلیل‌هایی که افراد سیگاری یا افرادی که زیاد در معرض نور خورشید قرار دارند زودتر پوستشان چروک می‌شود تاثیری است که این عوامل مخرب روی این رشته‌های پروتئینی دارد.

خانم‌ها از سن چهل سالگی به بالا به علت یائسگی و کاهش میزان هورمون استروژن سطح این پروتئین به طرز چشمگیری پیدا می‌کند و مصرف مکمل و کرم‌هایی که حاوی این پروتئین هستند ضروری است.

کلاژن-collagen
نقش کلاژن در تقویت پوست

به یاد داشته باشید مصرف یکسری از ویتامین‌های موجود در مواد غذایی به سنتز کلاژن در بدن کمک می‌کند.

ویتامین c موجود در فلفل دلمه‌ای، گریپ فروت، کیوی و مرکبات در سنتز این پروتئین نقش دارند. چون آنتی اکسیدان‌اند و کمبود آن در بدن و افزایش رادیکال های آزاد باعث می‌شود این پروتئین به اندازه کافی و موثر تولید نشود.

پرولین: موجود در سفیده تخم مرغ، جوانه گندم و قارچ‌ها

امتیاز شما در رابطه با این پست؟
0 رای

دیدگاه خود را ارسال نمایید

به سوالات شما در دیدگاه پاسخ داده خواهد شد

در خانواده ابیان کیفیت دستور کار ماست .

شرکت های گروه ابیان
abian-companies abian-companies
مجوز های گروه ابیان
abian-permits

دسته بندی

راه های ارتباطی

آدرس: تهران، بلوار نلسون ماندلا، خیابان دستگردی، پلاک 273

شماره های تماس: 021-91212000

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید