مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

تغییرات هفته به هفته بارداری | سه ماهه سوم

تغییرات هفته به هفته بارداری در سه سوم به چه صورت است؟

سه ماهه سوم بارداری جزو آخرین مرحله و ماه‌های حاملگی به شمار می‌رود. رشد جنین روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و مادر و کودک آماده روز تولد می‌شوند. در مقاله‌های قبلی تغییرات هفته به هفته بارداری در سه ماهه اول و سه ماهه دوم درباره مهم‌ترین تغییرهای این دوران صحبت کردیم. در ادامه این مقاله از سایت ابیان هم درباره سه ماهه سوم و آخرین دوره از بارداری صحبت می‌کنیم و از شما هم دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب جذاب همراهمان باشید.

هفته بیست و هفتم:

اکنون وارد سه ماهه سوم خود شده‌اید. تا هنگام زایمان اندام‌ها هنوز هم باید به رشد و تکامل ادامه دهند. این تکامل شامل مغز می‌شود که به سرعت اتصالات مورد نیاز برای کنترل بدن کودک را برقرار می‌کند. 

در حال حاضر کودک یک برنامه منظم دارد و دوره‌های خواب و بیداری‌اش متناوب است. متاسفانه ممکن است برنامه‌اش با برنامه شما هماهنگ نباشد و اگر شب با ضربه‌های متعدد از خواب بیدارتان کرد تعجب نکنید.

هفته بیست و هشتم:

در حال حاضر کودک شما از بالای سر تا کپل ۱۰ سانتی‌متر طول و بیش از ۲ پوند (یک کیلو) وزن دارد و تقریباً به اندازه کدو تنبل شده است. او می‌تواند کارهای مختلفی مثل چشمک زدن، سرفه، سکسکه و احتمالاً حتی خوابیدن را انجام دهد. کودک در حال تغییر وضعیت برای زایمان است. 

هفته بیست و نهم:

کودک با سرعت بالایی در حال رشد است و به دلیل این که فضای کمتری در رحم دارد، باید بتوانید تقریباً هر حرکتی را  احساس کنید. با قوی‌تر شدن استخوان‌ها و عضله‌ها بعضی از حرکت‌های آرنج و زانو بسیار شدید خواهند بود. سایر قسمت‌های دیگر بدن کودک هم در حال تکامل است، از مغز تا ریه‌ها. با برقراری ارتباط سلول‌های عصبی، مغز چین و چروک بیشتری پیدا می‌کند. کودک هم از صدا، نور و لمس بیشتر آگاه می‌شود.

هفته سی‌ام:

این هفته کودک حدود ۱۱ اینچ (۲۷.۹۴ سانتی‌متر) از بالای سر تا سرین اندازه دارد و وزنش تقریباً ۳ پوند (۱.۵ کیلو) است و اندازه یک مرغ کوچک کباب شده. با بزرگ شدن کودک شکمتان هم رشد می‌کند. این موضوع می‌تواند ناراحت کننده باشد چون مرکز تعادل بدنتان تغییر می‌کند. ممکن است متوجه شوید که پاهایتان هم در حال بزرگ شدن است چون مفاصل در هنگام آماده سازی زایمان شل و ضعیف می‌شوند و ممکن است به کفش‌های بزرگ‌تری نیاز داشته باشید.

تغییرات هفته به ههفته بارداری
سه ماهه سوم

هفته سی و یکم:

شما نیم کیلو در هفته وزن اضافه می‌کنید و کودکتان هم در حال رشد است. در زمان آماده شدن بدن برای زایمان ممکن است دچار انقباض‌هاش Braxton Hicks شوید. این انقباض‌ها می‌توانند از ۳۰  ثانیه تا ۲ دقیقه ادامه داشته باشند. اگر انقباض‌ها شدید‌تر یا نزدیک‌تر می‌شوند با پزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که واقعاً در وضعیت زایمان نیستید. ریه‌های کودک هنوز در حال توسعه است و اگر همین حالا متولد شود به دستگاه تهویه نیاز دارد تا نفس بکشد.

هفته سی و دوم:

کودک اکنون تقریباً ۲ کیلو شده مانند یک طالبی است. فضای زیادی در رحمتان باقی نمانده است اما همچنان قادر به پیچ و خم خوردن و چرخیدن در آنجا خواهد بود. کودک شما در حال آماده سازی نهایی برای ظاهرش است. پوشش خوب موهای بدن به نام lanugo از بین می‌روند و موها فقط در جایی که باید باشند باقی می‌مانند یعنی روی مژه‌ها، ابروها و سر.

هفته سی و سوم:

در این هفته هم بدن کودک همچنان در حال رشد است و استخوان‌های زیر برای حمایت از او سخت و محکم می‌شوند. فقط استخوان‌های داخل جمجمه نرم می‌مانند که برای جابجایی در کانال تولد نیاز به فشرده شدن دارند. در طول چند سال اول هنوز استخوان‌های نرم در جمجمه کودک وجود خواهد داشت تا رشد مغز  کامل شود. در این زمان مشکل‌هایی مانند سوزش سردل تا بواسیر پیش می‌آید.

هفته سی و چهارم:

هم اکنون کودک شما بیش از ۱۲ اینچ (۳۰.۴۸ سانتی‌متر) طول و ۵ پوند (۲.۵ کیلو) وزن دارد و تقریباً به اندازه یک آناناس بزرگ است. اکثر ارگان‌های اصلی مثل سیستم گوارشی، تنفسی و عصبی تقریباً قادر به فعالیت اند. سر کودک شما ممکن است به حالت پایین و آماده زایمان باشد. 

هفته سی و پنجم:

ممکن است دیگر فضای زیادی در رحم شما باقی نمانده باشد و در این زمان کودک در حدود ۵/۵ پوند (۲ کیلو  و ۷۵۰ گرم) وزن داشته باشد. در چند هفته دیگر کودک در هفته نیم پوند (۲۵۰ گرم) یا بیشتر وزن اضافه می‌کند. کودک همچنین برای زایمان در وضعیت پایین لگن قرار دارد و نام این حرکت “روشن کننده” یا “Lightening” است. این خبر خوبی برای ریه‌هاست چون تنفس راحت‌تر می‌شود اما خبر بدی برای مثانه است چون فشار بیشتری را تحمل می‌کند و بیشتر وقتتان را در دستشویی می‌گذرانید.

سه ماهه سوم بارداری
تغییرات هفته به هفته بارداری

هفته سی و ششم:

فقط در عرض چند روز کودک به تکامل کامل می‌رسد. در وزن تقریباً ۶ پوند (۳ کیلو) و تقریباً به اندازه خربزه  می‌شود و آماده تولد است. ماده مومی به نام vernix Caseosa که قسمت بیشتر بدن او را در این سفر ۹ ماهه پوشانده از بین رفته است. کودک این ماده و سایر مواد اضافه را بلعیده است که حرکات روده و مکونیوم مایل به سبز را تشکیل می‌دهد.

هفته سی و هفتم:

بارداری و اندازه نوزاد اکنون کامل شده است. وزن کودک‌تان در این هفته ۲.۹ کیلو است و مثل این است که شما یک توپ بولینگ کوچک حمل می کنید. سر او در حال حرکت به سمت لگن است. سیستم ایمنی کودک هم درحال تقویت است و پس از تولد همچنان به رشدش ادامه خواهد داد. با شیردهی می‌توانید سیستم ایمنی نوزادتان را تقویت کنید.

هفته سی و هشتم:

کودک اکنون بیش از ۲.۹ کیلو وزن دارد. بخش بیشتر این وزن لایه‌ای از چربی است که به گرم نگهداشتن او در جهان خارج کمک می‌کند. رشد کودک کند شده است اما اعضای بدن او در حال کارند. مغز شروع به کنترل کارکرد‌های کل بدن می‌کند و از تنفس گرفته تا تنظیم ضربان قلب را تحت نظر دارد. رفلکس‌ها فعال‌اند از جمله چنگ زدن و مکیدن که به کودک اجازه می‌دهد دستتان را بگیرد و بلافاصله بعد از تولد به سینه بچسبد.

هفته سی و نهم:

با وزنی بیشتر از ۳.۱ کیلو،کودکتان مانند هندوانه‌ای در شکم است و می‌توانید هر سانت او را حس کنید. شما احتمالاً در حال حاضر با سوزش سردل، کمردرد و تکرر ادرار آماده ملاقات با کودکتان‌اید و دیگر لازم نیست خیلی بیشتر صبر کنید. کودک ممکن است هر روز متولد شود. با آماده شدن بدن برای زایمان ممکن است متوجه انقباض‌های بیشتر Braxton Hicks شوید. اگر پر تکرارتر و شدیدتر شوند وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

هفته چهلم:

در آخرین روزهای سه ماهه سوم و آخرین تغییرات هفته به هفته بارداری قرارد دارید و باید برای دیدار با کودکی که طی ۹ ماه گذشته آن را حمل کرده‌اید، آماده باشید.

اما اغلب نوزادان همکاری نمی‌کنند و مطابق با برنامه به دنیا نمی‌آیند. قد کودک دیگر کامل شده و ممکن است با اندازه‌های نوزادان دیگر متفاوت باشد. اما وزن متوسط کودک ۳.۵ کیلو و طول متوسط کودک ۵۰.۸ سانتی‌متر از بالای سر تا کپل است.

تغییرات هفته به هفته بارداری
تغییرات هفته به هفته بارداری در سه ماهه سوم

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان