نشانه‌های بارداری در ماه اول چیست؟ ۱۵ نشانه اولیه

نشانه‌های بارداری در ماه اول چیست؟ ۱۵ نشانه اولیه
دسامبر 2, 2019
بازدید: 332
0

نشانه‌های بارداری در ماه اول، حس خوب مادر شدن!

نشانه‌های بارداری در برخی از خانم‌ها چند هفته پس از باروری شروع می‌شود که آشنایی با آن‌ها برای هر خانمی ضروری است. این نشانه‌ها ممکن است در زمان‌بندی یا میزان شدت بروز در خانم‌های مختلف یکسان نباشد، اما تعدادی از نشانه‌های بارداری که مشابه دردهای پیش از قاعدگی‌اند در بیشتر خانم‌های باردار مشاهده شده است.

در وبلاگ ابیان می‌خواهیم تعدادی از نشانه‌های بارداری در ماه اول را معرفی کنیم. 

بارداری یک خانم چطور اتفاق می‌افتد؟

طبق چرخه قاعدگی و مراحل آن، خانم‌ها در روزهای معینی در هر ماه می‌توانند باردار شوند. در حقیقت چهارده روز قبل از شروع قاعدگی تخمک‌گذاری صورت خواهد گرفت (قابل ذکر است که این زمان در سیکل‌های قاعدگی متفاوت و متغیر است)؛ تخمک‌گذاری درست زمانی که تخمک از تخمدان خارج می‌شود شکل می‌گیرد.

پس از مرحله تخمک‌گذاری، این تخمک به وسیله لوله‌های متصل به رحم منتقل شده و پس از پنج تا شش روز از انجام تخمک‌گذاری به رحم خواهد رسید. در این مرحله رحم برای لانه‌گزینی تخمک خود را آماده می‌کند. بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که یک اسپرم بتواند به تخمک مورد نظر برسد و جالب است بدانید بارداری دوقلو هم در همین مرحله شکل می‌گیرد. 

چند روز در ماه امکان بارداری وجود دارد؟

شش روز در یک ماه امکان بارداری وجود دارد چون عمر تخمک یک روز و عمر اسپرم پنج روز است. توانایی باروری پنج روز قبل از تخمک‌گذاری و یک روز بعد از این مرحله خواهد بود. این امکان وجود دارد که پس از چند هفته از بارور شدن تخمک، نشانه‌های بارداری دیده شود.

به طور کلی زمان بارداری در خانم‌های مختلف بر اساس سیکل قاعدگی متفاوت خواهد بود، اما بر اساس یک قاعده کلی، احتمال بارداری بین روزهای ۱۱ تا ۱۷ سیکل قاعدگی است.

 

قطعی‌ترین راه تشخیص بارداری و نشانه‌های آن چیست؟

اگرچه قطعی‌ترین راه تشخیص بارداری، آزمایش خون است اما با این حال نشانه‌هایی هستند که ممکن است به شما در تشخیص این مورد کمک کنند. با دانستن نشانه‌های بارداری می‌توانید زودتر متوجه حاملگی شوید و مراقبت بیشتری از سلامت مادر باردار و فرزندش انجام دهید.

ناشنه های بارداری

تست حاملگی

۱٫ پریود نشدن یکی از بارز‌ترین نشانه‌های بارداری 

همان‌ طور که می‌دانید یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن در زمان مورد انتظار است. بنابراین زمانی که یک خانم در طول یک ماه پریود نشده باشد، دنبال نشانه‌های دیگری است تا در مورد شک خود اطلاعات کامل‌تری بدست بیاورد. بنابراین سیکل قاعدگی خود را به طور مرتب چک و یادداشت کنید، این اطلاعات برای شما واقعا مهم است.پریود نامنظم علت‌های متفاوتی دارد و بهتر است که با آن‌ها آشنا شوید.

 

اکتی ومن دشمن عوارض دوران قاعدگی … کلیک کنید

 

۲٫ حس خستگی و کوفتگی بیش از اندازه

به دلیل اینکه در ماه‌های اولیه بارداری به ویژه در ماه اول سطح تولید پروژسترون نسبت به قبل زیاد می‌شود خانم‌های باردار تمایل بیشتری به خوابیدن دارند. به‌ علاوه سطح قند خون و فشار خون آن‌ها پایین آمده و با افزایش تولید خون انرژی مورد نیازشان را در این دوره فراهم می‌کند.

۳٫ نفخ کردن شکم، یکی دیگر از نشانه‌های بارداری

همان‌ طور که خیلی از خانم‌ها یک یا دو روز قبل از پریود شدن یا در طول این دوره دچار نفخ می‌شوند، در دوره بارداری در ماه اول هم به علت تغییرات هورمونی با نفخ مواجه می‌شوند.

۴٫ متورم و بزرگ‌شدن سینه‌ها  

یکی دیگر از نشانه‌های بارداری در ماه اول، متورم شدن، حساس‌تر شدن و احساس درد در سینه خواهد بود. به نظر می‌رسد که سینه‌های شما پرتر و سنگین‌تر شده‌اند. در حقیقت این تغییرات هورمونی است که در ماه اول بارداری باعث بزرگ‌تر شدن و حساس‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

۵٫ داشتن سردرد

یکی از نشانه‌های بارداری در ماه اول سردرد است که در بعضی از خانم‌های باردار رخ می‌دهد و علت آن تغییرات هورمونی برن خانم‌ها دراین دوران است.

۶٫ تغییر در خلق و خو، گاهی احساس افسردگی شدید

ممکن است به علت تغییرات هورمونی و نوسان برخی از هورمون‌های تخریب‌گر در این دوره احساساتی‌تر شوید و نسبت به مسايل کمی حساس‌تر برخورد کنید. همان‌طور که این حالت یکی از ویژگی‌های بارز در دوره قاعدگی است.

۷٫ داشتن سردرد های شدید در دوران بارداری به ویژه در ماه اول

خیلی از خانم‌ها در ماه اول از میگرن شکایت می‌کنند، این سردردهای شدید با هورمون‌ها در ارتباط هستند. برای کاهش سردرد راه‌های مختلفی مانند داروهای ضد سردرد و یا تمرین‌هایی مثل یوگا می‌تواند موثر واقع شود.

 

 

 

 

۸٫ حس گرفتگی و درد در پشت بدن و کمر،از نشانه‌های بارداری

یکی از دیگر نشانه‌ها احساس درد شدید پشت یا احساس گرفتگی در کمر شخص باردار است. این مورد نیز می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های دوران پیش از قاعدگی باشد.

۹٫ حالت تهوع، از بارزترین نشانه‌های بارداری در ماه اول 

حالت تهوع به دلیل بالا رفتن ترشح هورمون استروژن و هورمون‌های جفتی مانند HCG است. این نوع حالت تهوع‌ها که عمدتا در روز اتفاق می‌افتد به بیماری morning sickness معروف است. حالت تهوع یکی از معروف‌ترین نشانه‌های بارداری در زمان گذشته بوده است.

یکی دیگر از اتفاق‌های جالبی که برای خانم‌های باردار در دوران حاملگی اتفاق می‌افتد این است که آن‌ها حس بویایی خیلی قوی دارند، به همین خاطر بوهای مختلف از بوی سیگار گرفته تا بوی غذا و عطر و … این موضوع می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع در آن‌ها شود.

نشانه های بارداری

علائم بارداری

۱۰٫ افزایش دمای پایه‌ای بدن در ماه اول بارداری

دمای بدن زن باردار در دوره تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند و این مورد نیز یکی دیگر از نشانه‌های بارداری در ماه اول است. بالا بودن دمای بدن بیشتر از دو تا سه هفته می‌تواند نشان‌دهنده‌ باردار بودن شما باشد.

۱۱٫ یبوست از نشانه‌های بارداری در ماه اول

افزایش ترشح هورمون پروژسترون یکی از عواملی است که باعث می‌شود غذا خیلی آرام‌تر از روده عبور کند و همین موضوع منجر به بروز یبوست در طولانی مدت می‌شود. بنابراین می‌توانیم یبوست را به‌عنوان یکی دیگر از نشانه‌های بارداری بشناسیم.

۱۲٫ خون‌ریزی جزئی در دوره‌ بارداری

یکی از اولین نشانه‌های بارداری می‌تواند مقدار کمی خون‌ریزی موضعی باشد. این خون‌ریزی‌ها اغلب کمی زودتر از زمان قاعدگی طبیعی رخ می دهد و رنگ روشن‌تری دارد. در برخی از زنان نیز در ماه اول دردها و گرفتگی‌های عضلانی در شکم رخ می‌دهد که در واقع شبیه به همان دردهای دوران قاعدگی است. این دردها در برخی از خانم‌ها شامل کمردرد های شدید نیز می‌شود.

 

۱۳٫ حس شدید گرسنگی و علاقه به خوردن شیرینی

یکی دیگر از نشانه‌های بارداری تمایل شدید به خوردن غذا و به ویژه طعم‌های شیرین است. به همین دلیل است که خانم‌ها در دوران بارداری ویار به خوردن مواد با ارزش غذایی کم دارند. برای اطمینان از رسیدن تمام مواد غذایی ضروری به بدن مادر، توجه به تغذیه در دوران بارداری و رعایت رژیم غذایی درست بسیار مهم است.

نشانه های بارداری در ماه اول

علائم بارداری

۱۴٫ ضعف و داشتن سرگیجه‌های گاه و بی گاه

فشار خون خانم باردار در دوره بارداری می‌تواند خیلی پایین باشد و باعث ایجاد سرگیجه و سردرد شود. دلیل کاهش فشار خون، منبسط شدن رگ‌های خونی است. خوردن کمی خوراکی شیرین می‌تواند به خانم باردار کمک کند تا وضعیت بهتری داشته باشد.

۱۵٫ بیزاری از بعضی غذاها، از نشانه‌های بارداری

یکی از جالب‌ترین موارد در دوران بارداری، حساسیت خانم‌ها نسبت به بوی بعضی از غذاها مانند غذاهای سرخ کردنی یا هر چیز دیگری است. این حالت به ویار داشتن معروف است و در خانم‌های مختلف تفاوت دارد. دلیل حالت مثل همه حالت‌های خاص دوران بارداری تغییر‌ها و نوسان‌های هورمونی است.

نکته آخر!

نشانه‌های بارداری در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برخی از ویژگی‌هایی که در بالای این مطلب به آن اشاره کردیم و یا موارد و تغییراتی که تا قبل از این دوره شما آن‌ها را نداشته‌اید می‌توانند نشانه‌هایی از بارداری باشند.

احساساتی چون خستگی، کمی دمدمی بودن، احساسی یا عصبانی شدن، کمی بیشتر از قبل وسواسی شدن نسبت به مسائل، سردردهای خفیف، یبوست، متورم شدن سینه‌ها، حس سنگین بودن یا درد گرفتن آن‌ها می‌تواند از نشانه‌های بارداری باشد. کمردرد و پشت درد، سوزش سر دل و گاهی اوقات تکرر ادرار همگی از ویژگی‌ها و نشانه های بارداری‌اند که در ماه اول بارداری قابل مشاهده هستند.


دیدگاه ها

هیچ نظری وجود ندارد