مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه

صرع و ازدواج

شروع زندگی مشترک یکی از مهمترین وقایع زندگی است و به خودی خود در بهترین شرایط نیز می­تواند با استرس و چالش­هایی همراه باشد. بدیهی است برای افراد مبتلا به اختلال صرع علاوه بر نگرانی­های طبیعی دوران ازدواج، پذیرش بیماری آن­ها از سوی شریک زندگی آینده چالشی مضاعف خواهد بود.

چگونه با شریک زندگی آینده در مورد بیماری خود صحبت کنیم؟

اولین و مهمترین سوالی که به ذهن می­رسد این است که چه زمانی برای اطلاع به همسر آینده در مورد ابتلا به صرع و شرایط ویژه این بیماری مناسب است. کارشناسان معتقدند زمانی که دو نفر تصمیم جدی برای ازدواج دارند و با خصوصیات شخصیتی، روحیات و تمایلات فردی یکدیگر آشنا می­شوند، زمان مناسب برای مطرح کردن موضوع است. جهت آسان شدن شرایط و کم شدن استرس در شروع صحبت، می­توان این سوال را مطرح کرد که آیا طرف مقابل در مورد صرع اطلاعاتی دارد و یا افرادی را می­شناسد که به این بیماری مبتلا باشند. در گام بعدی با در نظر گرفتن پاسخ­ها و واکنش­ها به این سوالات می­توان موضوع را درمیان گذاشت.

باید به این نکته توجه نمود که در صحبت­های قبل از ازدواج مطرح کردن موضوع نباید خیلی زود یا خیلی دیر انجام شود. برای مثال نه در روزهای اول آشنایی صحبت در این مورد صحیح است و نه دیر مطرح کردن آن زمانی که طرف مقابل تصمیم مثبت برای ازدواج را اعلام کرده است زمان مناسبی است. توصیه می­شود اطلاع رسانی از طریق صحبت کردن رودررو انجام شود و به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی نباشد.

مواجهه با نگرانی­ها و آمادگی پذیرش جواب منفی

افرادی که هیچ اطلاعی از بیماری صرع ندارند، احتمالا با شنیدن موضوع در ابتدا دچار ترس و نگرانی بیش از حد خواهند شد و واکنش منفی نشان خواهند داد که واکنشی طبیعی است ولی با گذر زمان و کسب اطلاعات صحیح در مورد صرع و چگونگی مدیریت این اختلال عصبی  ممکن است به مرور تغییر نظر دهند.

بهتر است این واقعیت را پذیرفت که طرف مقابل حق انتخاب دارد و امکان دارد پاسخ منفی بدهد. در نظر داشته باشیم که نه تنها ابتلا به صرع بلکه بسیاری از خصوصیات فرهنگی، اخلاقی و ظاهری افراد نیز می­توانند پاسخ منفی در ازدواج به دنبال داشته باشند. از سوی دیگر گاهی ترس از شنیدن پاسخ منفی باعث کاهش شجاعت و جسارت فرد مبتلا به صرع برای صحبت کردن در مورد بیماری خود می­شود که همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس او خواهد شد، در حالی که امکان دارد طرف مقابل این موضوع را بپذیرد و به ازدواج پاسخ مثبت بدهد.

دیدگاه ها

در کمترین زمان ممکن به پیام های شما پاسخ خواهیم داد

به سوالات بهداشتی و پزشکی شما

پاسخ میدهیم ...

درخواست مشاوره رایگان