ویتامین های ضروری دوران بارداری چیست؟

ویتامین های ضروری دوران بارداری چیست؟
مارس 14, 2020
بازدید: 93
0

نکته‌های ضروری قبل از دوران بارداری

قبل از تصمیم گیری در مورد بارداری بهترین زمان برای داشتن یک تغذیه خوب است تا از تامین ویتامین های ضروری دوران بارداری مطمئن شده و مواد مغذی لازم برای فرزندتان را از همان لحظه‌ انعقاد نطفه  فراهم کنید.

بعد از اینکه تصمیم به بچه‌دار شدن گرفتید و با شروع روزهای بارداری باید به همه نکته‌های ضروری این دوران توجه کنید. از کارهای ممنوع در دوران بارداری جلوگیری کنید تا این روزها را در سلامت کامل بگذرانید و فرزند سالمی به دنیا بیاورید.

در سایت ابیان می‌خواهیم در مورد مکمل ها و ویتامین های ضروری دوران بارداری صحبت کنیم. اگر می‌خواهید از سلامت فرزندتان مطمئن شوید خواندن این مطلب کمکتان خواهد کرد.

دوران بارداری با لقاح (ترکیب اسپرم و تخمک و در نهایت لانه گزینی در رحم) شروع می‌شود. بارداری طبیعی حدود ۳۷ تا ۴۲ هفته زمان می‌برد و این دوران شیرین و حساس با تولد نوزاد به پایان می‌رسد.

ویتامین های ضروری دوران بارداری

یک بارداری موفق مستلزم معاینات پی‌درپی، دریافت ویتامین های ضروری دوران بارداری، انجام به‌موقع آزمایش‌های غربالگری و سن مناسب بارداری است. مهم‌ترین زمان برای معاینه و ویزیت اولیه قبل از اقدام به بارداری است و بررسی‌ها نشان داده که شروع معاینات قبل از بارداری، نقش مؤثری در کنترل ریسک فاکتورهای مادری بر سلامت جنین و تولد نوزاد سالم دارد.

در این ویزیت‌ها، در ارتباط باسابقه‌ سقط‌ جنین و بیماری‌های ژنتیکی فرزندان قبلی اطلاعاتی به دست می‌آید.

اسید فولیک

سلول‌های خونی، آهن و فریتین (آهن ذخیره در بدن) قبل از بارداری باید بررسی شوند و درصورتی‌که مادر به آنمی (کم‌خونی) مبتلا باشد باید مکمل‌ها و ویتامین های ضروری دوران بارداری را استفاده کند.

گروهی از کم‌خونی‌ها از نوع میکروسیتیک هیپوکروم هستند که شایع‌ترین علت کم‌خونی و آنمی ناشی از فقر آهن است.

برای اصلاح این نوع آنمی و فقر آهن در حدود سه ماه قبل از بارداری تا پایان بارداری مصرف مکمل آهن لازم و ضروری است.

گروه دیگر کم‌خونی‌ها از نوع مگالوبلاستیک بوده و ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک‌اند. درصورتی‌که وجود این نوع کم‌خونی در مادر توسط پزشک تشخیص داده شود، مصرف مکمل اسید فولیک و B12 توصیه می‌شود.

آنمی در مادر تهدید کننده حیات مادر و جنین است. مادرانی که مبتلا به کم‌خونی‌اند به دنبال خونریزی حین زایمان، دچار مشکل شده و در طی دوران بارداری هم از خستگی و ضعف زودرس رنج می‌برند.

نوزادانی که مادر آن‌ها مبتلا به آنمی است در خطر تولد زودرس قرار دارند و این مسئله نیاز به بستری در روزهای ابتدایی تولد را افزایش می‌دهد. همچنین این نوزادان وزن کمتری نسبت به سایرین دارند و وزن پایین آن‌ها در زمان تولد زمینه را برای ابتلا به عفونت‌های بدو تولد و عوارض مغزی فراهم می‌کند.

بنابراین یکی از ویتامین های ضروری دوران بارداری که مصرف آن‌ قبل از اقدام به بارداری و در دوران بارداری توصیه می‌شود، اسید فولیک (ویتامین B9) است. فولیک اسید ماده‌ای مغذی و مهم است اما هیچ‌گاه به اندازه زمان بارداری مصرف آن واجب نیست.

اسید فولیک نقش مهمی در تشکیل لوله عصبی و قسمت‌های مختلف سیستم عصبی مانند مغز و نخاع و ستون فقرات دارد.

اولین ارگانی که در جنین تشکیل می‌شود بخش عصبی است که در ادامه مغز و نخاع روی آن تشکیل می‌شود. لوله عصبی در دو الی سه هفته اول بارداری شکل می‌گیرد و درصورتی‌که بارداری بدون برنامه‌ریزی باشد، مادر در این روزهای نخست از بارداری‌اش بی‌اطلاع است. به همین علت توصیه می‌شود که همه زنان باید در سنین باروری مکمل اسید فولیک را روزانه و به میزان ۴۰۰ میکرو­گرم مصرف کنند.

درصورتی‌که سابقه‌ تولد نوزادی با نقص سیستم عصبی وجود داشته باشد، توصیه می‌شود اسیدفولیک به میزان چهار برابر مصرف شود. برای همه زنان در ویزیت‌های قبل از بارداری، مکمل ضروری اسید فولیک تجویز می‌شود. درصورتی‌که مادری به هر دلیل در این زمان معاینه نشود یا به پزشک مراجعه نکند لازم است به‌محض تشخیص بارداری مصرف مکمل اسید فولیک را شروع کند.

فرم طبیعی اسید فولیک در مواد غذایی فولات نام دارد که در گوشت و سبزی‌ها مثل اسفناج، بادام‌زمینی و گندم وجود دارد.

بررسی‌ها نشان داده است که علاوه‌بر لوله عصبی، مصرف اسید فولیک از تاخیر رشد داخل رحمی، تولد نوزاد نارس، وزن کم نوزادان به هنگام تولد و مشکل‌هایی مثل شکاف کام و لب جلوگیری می‌کند.

همچنین مصرف اسیدفولیک از بروز پره اکلامپسی (پرفشاری بارداری) جلوگیری می‌کند. مناسب‌ترین زمان جهت شروع مکمل اسید فولیک، سه ماه قبل از اقدام به بارداری است زیرا مصرف به موقع آن روی کیفیت تخمک آزاد شده در سیکل تخمدانی تاثیرگذار است.

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین C

مکمل ویتامین C یکی دیگر از ویتامین های ضروری دوران بارداری است که به زنان و مردانی که قصد بچه دارد شدن دارند، توصیه می‌شود. مصرف این ویتامین باعث تقویت DNA اسپرم و تخمدان می‌شود و از بروز جهش و اختلال‌های کروموزومی در سلول جنسی جلوگیری می‌کند.

بنابر بررسی‌ها مصرف ویتامین C باعث افزایش تحرک اسپرم‌ها شده و این موضوع می‌تواند احتمال حرکت موفق آن به‌ طرف تخمک و انجام به لقاح را بیشتر می‌کند.

میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین C هستند. درصورتی‌که پدر و مادر به اندازه کافی میوه و سبزی مصرف می‌کنند نیازی به دریافت مکمل ویتامین C ندارند و می‌توانند از طریق مصرف میوه و سبزی‌ها نیازشان را تامین کنند.

ویتامین E

یکی دیگر از ویتامین های ضروری دوران بارداری ویتامین E است. این ویتامین باعث تنظیم تخمک‌گذاری شده و مصرف آن قبل از اقدام به بارداری، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم را افزایش می‌دهد. مصرف این ویتامین به زوج‌هایی که دچار اختلال در تخمک‌گذاری و نازایی‌اند توصیه می‌شود. زیتون، کدو حلوایی و فلفل‌های دلمه‌ایی رنگی منبعی غنی از ویتامین E به شمار می‌روند.

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین  B6

مکمل B6 از دیگر ویتامین های ضروری دوران بارداری است.

این ویتامین از طریق تاثیر روی هورمون‌ها، باعث افزایش تخمک‌گذاری شده و مصرف آن در طی دوران بارداری به‌ ویژه در سه‌ ماهه اول باعث کنترل تهوع و استفراغ مادران است. ماهی و بوقلمون منبع غنی از این ویتامین‌اند.

ویتامین‌های گروه B در قرص‌های مولتی ‌ویتامینی که قبل و در طول دوران بارداری توسط پزشک تجویز می‌شود موجود است.

ویتامین D

یکی دیگر از ویتامین های ضروری دوران بارداری ویتامین D است. یک فرد خارج از زمان بارداری، روزانه به چهارصد واحد ویتامین D نیاز دارد که این میزان در دوران بارداری بیشتر می‌شود و حتی به دو هزار واحد هم می‌رسد. کمبود ویتامین D در دوران بارداری و به‌ ویژه در سه‌ماهه اول دوران بارداری خطر سقط‌ جنین را افزایش می‌دهد و رشد جنین در رحم را دچار مشکل می‌کند.

کمبود ویتامین D باعث کاهش جذب و کاهش غلظت کلسیم می‌شود. ترشح هورمون پاراتورمون (هورمون پاراتیروئید) از عوارض کاهش غلظت کلسیم است و بدن برای تامین این مواد معدنی کلسیم مورد نیازش را از استخوان‌ها برداشت می‌کند که می‌تواند زمینه‌ساز تاخیر رشد استخوان‌ها در جنین و نوزاد شود. توصیه می شود  روزانه ۱۰ میکروگرم Vit D مصرف شود.

ویتامین D باعث تنظیم میزان کلسیم و فسفات در بدن می‌شود که برای رشد و تکمیل استخوان‌ها، دندان‌ها و سلامت ماهیچه‌ها ضروری است.

 ویتامین D در نور خورشید و مواد مانند ماهی، میگو، اسفناج و تخم‌مرغ وجود دارد.

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین A

ویتامین A از دیگر ویتامین های ضروری دوران بارداری است. این ویتامین محلول در چربی بوده و جزء ویتامین‌های مهم در دوران بارداری به شمار می‌رود.

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، کلیه مادران باردار لازم است در طی دوران بارداری خود، روزانه ۱۰۰۰ الی  ۱۵۰۰ واحد ویتامین A (رتینول) مصرف کنند.

میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین A هستند و با مصرف کافی آن‌ها، نیاز مادر به این ویتامین تأمین می‌شود و به‌ ندرت مادران باردار نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین A (به‌صورت قرص‌های ویتامینی) دارند. البته میزان مصرف Vit A باید طبق دستور پزشک مصرف شود چون مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت در دوران بارداری می‌شود.

خانم‌های باردار در طی دوران بارداری و به‌ویژه اواخر سه‌ماهه دوم و سه‌ماهه سوم بارداری، دچارکرامپ‌های عضلانی شده که گاهی می‌تواند دردناک باشند. کمبود منیزیم علت اصلی این گرفتگی‌ها و اسپاسم های عضلانی است و مصرف این مکمل می‌تواند مفید باشد.

مکمل کلسیم 

کلسیم یک ماده حیاتی برای استخوان‌ها و دندان نوزادان است که از دیگر ویتامین های ضروری دوران بارداری است. البته کلسیم در مواد مغذی روزانه به وفور وجود دارد. مواد غذایی مثل شیر، پنیر، ماست، ماهی سرشار از این ماده مغذی‌اند.

در صورتی که به میزان لازم مواد مغذی دریافت کنید نیازی به دریافت مکمل کلسیم در دوران بارداری نیست.

کلام آخر

مصرف سیگار و الکل از جمله ریسک فاکتورهای موثر در تاخیر رشد داخل رحمی است و به‌عنوان یکی از عوامل مهم پره اکلامپسی (پرفشاری بارداری) مطرح‌ شده.

ترک سیگار و الکل ماه‌ها قبل از بارداری لازم و ضروری است و در ویزیت‌های قبل از بارداری توصیه به ترک می‌شود.

در کلیه ویزیت‌های قبل از بارداری و در طی آن لازم است مصرف ویتامین های ضروری دوران بارداری، به مادر توصیه می‌شود. علاوه‌بر مکمل‌ها، مصرف غذاهای سالم، میوه و سبزی‌ها لازم است و همچنین توصیه می‌کنیم در رژیم غذایی خانم‌های باردار چربی و گلوکز کمتر مورد استفاده قرار بگیرد.


دیدگاه ها

هیچ نظری وجود ندارد